Faculty and Staff

NameGroupsJob TitleEmail
Michelle AlldredgeGuidance
Student Success Coach
Dee AxsonGuidance
Guidance Counselor (G-M)
Mary BaisionESE
Teacher
Rita BarfieldParaprofessionals
ESOL
Rob BeaudreaultSocial Studies
Teacher
Steven BeckElectives
JROTC Teacher
Tiffany Bellenger-SmithGuidance
Guidance Counselor (R-Z)
Alex BelliveauElectives
Band Teacher
Jocelin BestLanguage Arts
Teacher
Kimberly BowlingLanguage Arts
Teacher - AVID
Courtney BrintonLanguage Arts
Teacher
Nicholas BrutusSocial Studies
Teacher
Jonathan BushVocational Arts
Industrial Education / Automotive Teacher
Ryan ChampionSocial Studies
Teacher
Caitlin CraftLanguage Arts
Teacher
Alannah CullenElectives
Chorus Teacher
Avonlea CumberlandReading
Teacher
Juanita DaughtryParaprofessionals
ESE
Anthony DavisMath
Teacher
Elizabeth DoradoParaprofessionals
Virtual Education Lab Manager
Patrick DoudicanESE
Teacher
David DowdyVocational Arts
Technology Education/Robotics Teacher
Julie DowneyVocational Arts
Medical/Health Sciences Teacher
Robin ExumOffice & Support Staff
Principal's Secretary
David FisherOffice & Support Staff
Testing Coordinator
Maria FossiOffice & Support Staff
Terminal Operator
Scott FredricksonElectives
JROTC Teacher
James GallmanLanguage Arts
Teacher
Joanna GarciaScience
Teacher
Kathryn GelbVocational Arts
Agriculture Teacher
Celeste GonyawLanguage Arts
Teacher
Maria Almaraz GuerreroGuidance
Guidance Counselor (N-Q and College & Career)
Shelby HanselmanScience
Teacher
Mark HardyESE
Teacher
Mary HerrmannOffice & Support Staff
Clinic Nurse
Veronica Hunt-HoldenOffice & Support Staff
Front Office Secretary
Heath HuntESE
Teacher
Dana JenningsESE
ESE Facilitator
Latarsha JenningsOffice & Support Staff
Guidance Secretary
Chris JessePE
Teacher
Kyle JonesESE
Teacher
Joaida KistParaprofessionals
ESE - Student Specific
Kris KondolfScience
Department Chair/Teacher
Jason LaMarScience
Teacher
Julie LaMarMath
Teacher
James LarrowSocial Studies
Teacher
Greta “Margot” LarsonESE
Teacher
Dylan LefebvreScience
Teacher
Sonia LeonLanguage Arts
Teacher - ESOL
Tommy LewisMath
Department Chair/Teacher
Mabel “Beth” LivingstonLanguage Arts
Teacher
Ruby LuisESE
Teacher
Helen MaffettSocial Studies
Teacher
Lia MaffettOffice & Support Staff
Network Manager
Craig ManvilleElectives
JROTC Teacher
Sherrie MarshallLanguage Arts
Teacher
Sharron McCutcheonOffice & Support Staff
School Nutrition Manager
Rena McDowellParaprofessionals
ESE - Student Specific
Bradley MethenyPE
Teacher
Dora MontoyaParaprofessionals
ESOL
Carole OttOffice & Support Staff
Financial Secretary
Isabel ParadesOffice & Support Staff
Custodial Manager
Jennifer ParrishReading
Reading Coach
Kristopher ParrishESE
Teacher
Joseph PorterParaprofessionals
ESE
Aaron PresnellESE
Teacher
Emily RetzlaffPE
Teacher
Evelyn RiveraReading
Teacher
Isabel RiveraParaprofessionals
Office Para
Jose RiveraMath
Teacher
Maria RiveraGuidance
Student Success Coach
Thomas RiversGuidance
Guidance Counselor (A-F)
Lorimar RodriguezSpanish
Teacher
Iris RomeroSpanish
Teacher
Barbara RoseReading
Teacher
Christina SaintLanguage Arts
Teacher
Autumn SantiagoSocial Studies
Department Chair/Teacher
Douglas SawyerVocational Arts
TV Production Teacher
Vanessa SellsLanguage Arts
Department Chair/Teacher
Kendrick SlayVocational Arts
Agriculture Teacher
Nikki SlinkardOffice & Support Staff
Media Specialist
Stefon SmithMath
Teacher
Jeffrey StockwellSocial Studies
Teacher
Scott SulaMath
Teacher
Benjamin SundScience
Teacher
Todd ThumaVocational Arts
Technology Education/Engineering Teacher
Sarah TitakVocational Arts
Business Technology/Yearbook Teacher
Nicole Urena-AliceaMath
Teacher
Jeffrey UtzESE
Teacher
Kevin WellsVocational Arts
Agriculture Teacher
Jami WheelerESE
Teacher
Amanda WilliamsReading
Teacher
Lisa WillmanElectives
Art Teacher
Mallory WoodhouseLanguage Arts
Teacher
Leslie WrightMath
Teacher
Heidi WuerfeleParaprofessionals
Title 1
Clive WyattMath
Teacher